Aici veţi găsi imagini inedite cu peisaje din natură imortalizate de mine în excursiile făcute prin ţară care sper că vă vor surprinde. :)
(Faceţi click pentru mărire! Aşteptaţi câteva secunde pentru încărcare, deoarece dimensiunea pozelor este destul de mare!)
DSC02415.JPG
DSC00123.JPG
S5001392.JPG
DSC00445.JPG
Buna! Sunt Luana, am 16 ani si sunt adminul acestul site.Sunt din orasul Piatra-Olt si sunt eleva in clasa a 10a la C.N. "Radu Greceanu" din Slatina.
Cred ca v-ati dat seama cam despre ce este vorba de la prima vedere,insa va invit sa urmariti toate rubricile, sa le cititi si la sectia "Opinii" sa va lasati cate un comentariu.
1 Iunie - 31 August -> Concursul "Click pe verde".
11 Iulie - 31 August -> SIte-ul "Scoala Verde" in curs de desfasurare.
16 August -> Finalizarea site-ului "Scoala Verde".
17 August -> Inscrierea la concurs.
31 August -> Sfarsitul concursului "Click pe verde" si aflarea castigatorilor.

Daca ar fi sa pleci, maine te-ai intoarce.Daca ar fi sa ramai, maine ti-ai dori sa pleci.Daca ar fi sa simti durerea cuiva,nu ti-ar pasa.Daca ar fi sa suferi, ai dori ca celorlalti sa le pese de tine.Si natura sufera..Tie iti pasa?..

Generatiile viitoare fata in fata cu mediul inconjurator

Lumea de azi si de mâine

Cred că te-ai gândit de multe ori cum ar arăta o lume curată,nepoluată, o lume de care să fim mâdri şi al cărui aer să-l respirăm cu uşurinţă.

După cum ştiţi,e foarte simplu să faci mizerie, pentru că neatenţia şi nerăbdarea sunt numai două dintre caracteristicile omului,aşa că nu e mare lucru să arunci câteva gunoaie pe jos, zicându-ţi adesea:"Or să le strângă alţii!". Asta facem tot timpul, iar atunci când vine vorba să le strângem, aproape că începem să ne găsim alte ocupaţii şi să neglijăm ceea ce este atât de simplu şi atât de eficient pentru noi înşine.

Ar trebui ca împreună să reuşim, să ne unim forţele şi să "curăţăm" lumea măcar pe jumătate, pentru că, în fond, ce poate face un om cu doar două mâini?

Însă mulţi nu sunt de acord cu asta.Se gândesc: "De ce să curăţ ceva ce o altă persoană a lăsat în urmă?"..Dar, vă daţi seama, dacă toţi am gândi astfel..unde s-ar putea ajunge oare?

La un dezastru..

Trebuie să reflectăm asupra faptului că, cu toate că mulţi "lasă urme", ceilalţi ar trebui să aibă voinţa să "şteargă aceste urme", gândindu-se, nu că le fac un bine celor ce au facut rău, ci că îşi fac un bine lor înşişi.

Deseori, nu ne gândim la viitor sau cel puţin, nu la viitorul mediului în care trăim..

Generaţiile viitoare vor moşteni această lume..acest mediu şi nu cred că le va plăcea..

Cu puţină voinţă putem salva o lume..o viitoare lume aflată în pragul prăbuşirii, ne putem salva pe noi pentru a trăi într-un mediu mai curat şi într-o atmosferă nepoluantă..dar îi putem salva şi pe ceilalţi ce se vor naşte, cei ce vor trăi pe pământul călcat de noi..

Mulţi credem în ciudata poveste cum că peste X ani totul va lua sfârşit..

Poate şi povestea asta are un strop de adevăr.Însă noi am adus-o în pragul acestei pieiri..Şi dacă vrem, o putem salva..Însă, azi spunem "Da", iar mâine ne răzgândim..

E uşor să spui vorbe în vânt..dar e atât de greu să le pui în aplicare..Degeaba ne adresăm celorlalţi, noi, cei cărora ne pasă, daca lor nu li se pare important..sau poate li se pare, însă nu mai mult decât cariera, faima şi binele lor..

Nu vreau să învinovăţesc pe nimeni sau să acuz pe cineva..toţi suntem de vină..lupta grea se dă acum între cine va face primul pas..Poate vei fi tu acela..

Oricum, mulţi au încercat, au organizat concursuri şi multe alte lucruri ecologice,mai ales la nivel şcolar şi asta numai pentru a-i face pe copii şi elevi să înteleagă şi să înveţe cum să ocrotească mediul..dar mulţi nu înteleg..unii se implică, iar alţii lasă totul baltă..

Degeaba dăm vina pe instituţiile de protecţie a mediului..eu cred că nu au nicio vină..Ce-am dori? Să vină ei să facă curăţenie şi să strângă totul în urma noastră? Degeaba îi învinovăţim dacă omul face tot "cum îl taie capul".. Într-adevăr, nu spune nimeni să nu ne adresăm lor, să le cerem ajutorul, să venim cu noi idei şi metode de îmbunătăţire, să realizăm proiecte împreună..Dar cine să facă asta? Eu?.. Tu? Şi restul..?

Natura e cel mai mare dar al omenirii..cu ajutorul ei ne-am dezvoltat, am devenit mai inteligenţi şi am creeat lucruri sofisticate şi tot cu ajutorul ei am reuşit să atingem cele mai înalte culmi ale stiinţei..Dar lucrul cel mai groaznic este că ea,natura a îndurat toate acestea şi acum suferă..

Dacă, cu un vot putem să alegem un lider, cu un deget putem salva lumea!

World of today.

Made by: